BJJ’in Liderlik Üzerine Öğrettikleri

Brazilian Jiu-Jitsu’nun fiziksel gelişime sağladığı katkı yadsınamaz. Minderdeki sarf edilen enerji, esneklik, kas kütlesinde artış, güçlü ve sağlıklı bir vücut olarak kişiye geri döner. Bununla birlikte BJJ, kişinin kendini geliştirmesine, hayata dair farklı beceriler elde etmesine de destek verir. Bunun en önemlilerinden biri de “liderlik” yeteneğidir. Minderde geçirdiğiniz antrenman saatleri boyunca, iyi bir dövüşçü olmanın yanı sıra, başarılı, çok yönlü, empati sahibi, hedef ve çözüm odaklı birine de dönüşürsünüz.

Şimdi gelin BJJ’in iyi bir liderde olan hangi özellikleri sporculara kazandırdığına bakalım.

Tevazu

Dövüş sanatlarının genelinde disiplin, tevazu, liderlik gibi kavramlar ön plandadır. Fakat sıkça duyduğunuz bu kavramlar, mat üzerindeyken birebir görünür olmayabilir. Konu BJJ olduğunda ise, bunların her biri günlük bazda pratik ettiğiniz şeylerdir. Jiu-jitsu’da tevazudan kaçış yoktur. Daha zayıf, daha küçük ebatlı rakiplerin, kendilerinin iki katı ebattaki dövüşçüleri yenebildiğini, daha BJJ’e başladığınız ilk gün öğrenirsiniz. Burada sihirli bir durum söz konusu değildir. BJJ strateji ve güçle ilgilidir. İyi tekniğe sahip, düzenli antrenman yapan, kendini bu işe adamış bir dövüşçü, minderde sahip olması gereken en kıymetli şeylere sahip demektir. Kısacası rakibinin görünümüne aldanmadan, tevazuyu kaybetmeden, kimseyi küçümsemeden ilerlemek BJJ’in ruhunda vardır.

Çalışma disiplini

Brazilian Jiu-Jitsu’da siz ona ne veriyorsanız, geri onu alırsınız. Ne kadar çok çalışırsanız, minderde ne kadar çok zaman geçirirseniz, ilerlemeniz o şekilde hızlı olur. İşte bu yüzden bazı günler BJJ minderine çıkmak istemediğinizde, hayat sizi farkı konularla uğraşmak durumunda bıraktığında, yorgun veya isteksiz olduğunuzda, her şeyi bir kenara bırakıp kulübe doğru yol almanız gerektiğini bilirsiniz. Sizi rekabette her zaman ileri taşıyan şey, işte bu çalışma disiplinidir. BJJ’de hiçbir şey size altın tepside sunulmaz, hepsini hak etmek ve kendi çalışmanızın neticesinde kazanmak zorundasınızdır.

Odaklanma

İyi bir liderin odaklanma ve konsantrasyon konusunda herkesten bir adım önde olması gerekir. Bu BJJ’de her an egzersizini yaptığınız bir beceridir. Kişisel hayatınızda sizi dikkatinizi farklı yönlere vermeye iten şeyler olabilir, işte kötü bir gün geçirmiş olabilirsiniz, rakibinizin unvanları veya kuşağı kafanızı karıştırabilir, yeni bir tekniği doğru yapıp yapmadığınız konusunda şüpheye düşebilirsiniz. BJJ ile ilgili olan veya olmayan pek çok şey kafanızda dönüp dursa da, minderdeki performansınızı en üst seviyede tutmak için, sadece o ana odaklanmak mecburidir. Tüm dünyayı bir kenara koyup, önündeki işe yoğunlaşabilen ve  bu şekilde diğerlerine de kılavuzluk edebilen bir lider, başarılı bir liderdir.

Başarısızlıkla başa çıkma

BJJ yapıyorsanız, önceki başarısızlık anlarına takılıp kalmamanız gerektiğini çok iyi bilirsiniz. Hüsrana uğramak, başarısız hissetmek, sinirlenmek, isyan etmek gibi şeylerin BJJ’de asla yeri yoktur. Bunlar sadece minderde ve minder dışında yanlış kararlar almanıza neden olur. Bu nedenle mindere çıkarken her zaman bir adım geri atıp derin bir nefes almalı, durumu sükunetle analiz etmeli, ne gerekiyorsa tam olarak onu verebilmeye odaklanmasınız. Bu, bir BJJ dövüşçüsünü matta başarıya taşıdığı gibi, bir lideri de aynı şekilde hedeflerine ulaştıran bir tutumdur.

Rakibini tanıma ve alt etme

Rekabette öne çıkabilmek için yapılması gereken en önemli şeylerden biri de onu güçlü ve zayıf yönleriyle tanımaktır. Bir BJJ dövüşçüsü, minderdeki rakibinin başarılı defansını kırmak istiyorsa onun dikkatini neyin dağıtacağını, ne noktada hazırlıksız yakalanacağını kestirebilmeli, hamlesini o noktada yapmalıdır. Hayatta da büyük egolara sahip güçlü rakiplerle veya size meydan okuyan karakterlerle karşılaştığınızda, bir lider olarak yapmanız gereken şey ona her şeyinizle mantıksızca saldırmak yerine, onu gardını düşürdüğü anda ikna edebilmeyi bu şekilde alt edebimeyi başarmaktır. Doğru zamanda, doğru stratejiyle, hedefe yönelik hareket edebilmek için de karşısınızdakini iyi okumanız gerekir.

Takım çalışması

Hem BJJ’de hem de hayatta takım çalışması olmazsa olmazlar arasındadır. Brazilian Jiu-jitsu yaparken, takım arkadaşlarınızla ve eğitmenlerinizle kurduğunuz iyi ilişkiler ve bir arada takım olarak geçirdiğiniz her an size yeni deneyimler oalrak geri döner. Bu sadece iyi iletişim becerileri kazanmanızı sağlamakla kalmaz, farklı insanlardan sürekli yeni şeyler öğrenmenize, kendinizi her daim güncel tutabilmenize, donanımlarınızı geliştirmenize de vesile olur. BJJ’in takım çalışmasına yatkınlığı geliştiren en önemli özelliklerinden bir diğeri de, minderde roll ederken aslında karşılıklı güven temelinde ilişkiler kurmayı da öğrenmenizdir.

 

 

Siz de BJJ dünyasına giriş yapmak istiyorsanız, daha fazla bilgi edinmek ve BJJ antrenmanlarına katılmak için ise, bizleri 0539 593 40 40 numaralı telefonumuzdan arayabilir, Zincirlikuyu’daki yeni akademimizi ziyaret edebilirsiniz.