Bjj Tarihi ve Jiu Jitsu Faydaları

1900’lü yılların başında Japonya’dan Brezilya’ya seyahat eden bir diplomat olan Mitsuyo Maeda, aslen Judo’dan gelen ve Kodokan okulu altında bulunan Kosen geleneğine bağlı bir öğrencidir. Bu gelenek Japonya dışında yabancılarla paylaşılması ve onlara öğretilmesi Kodokan tarafından yasaklanmış olan, kökeni 3000 yıl önce Hindistan’dan Japonya’ya göç eden Budist rahiplerin öğretisine dayanmaktadır. Kont Maeda’nın Brezilya’daki görevi sırasında tanıştığı Gracie ailesine duyduğu minnet borcunu ödemek için onlara bir hediye vermek istemesi üzerine aileye öğrettiği bu savaş sanatı, Gracie ailesi tarafından zaman içinde geliştirilmesiyle bugünkü halini almıştır.

Kont Maeda, görevi sırasında işbirliği içinde olduğu Gracie ailesinin oğulları olan Helio ve Carlos isimli kardeşlere bu sanatı öğretmeye başlar. Yere alma, eklem kilidi, kırış ve boğuş tekniklerine dayanan bu sisteme kendilerine ait teknikleri ve pozisyonları ekleyen Gracie’ler bu savaş sanatının adının günümüzde “Brazilian” Jiu Jitsu olarak anılmasına neden olurlar. Kendi dönemlerinde dünyaya meydan okuyarak BJJ’nin diğer tüm dövüş sanatlarına karşı olan üstünlüğünü kanıtlarlar. Bunun sonucu olarak Royce Gracie, dünyanın ilk Karma Dövüş Sanatları turnuvası olarak kabul edilen UFC’nin ilk organizasyonunda diğer savaş sanatlarına ve sistemlerine karşılık tüm rakiplerini submit ederek (pes ettirerek) BJJ’nin üstünlüğünü tüm dünyaya kanıtlar. Bu başarı, kökeni 3000 yıllık Budist öğretisine dayanan stilin dünya çapında popülerlik kazanmasını sağlar ve günümüzde Karma Dövüş Sanatları olarak anılan Mixed Martial Arts (MMA) sporunun doğmasına neden olur.

Jiu Jitsu Faydalarından bahsetmek gerekirse. İnsanların kişisel farkındalıklarını en gerçekçi ve etkili şekilde arttırmalarını sağlayan Brazilian Jiu Jitsu, fiziksel olarak sağladığı faydaların yanı sıra mental ve ruhsal olarak sağladığı pozitif aspektlerle de kişisel gelişim adına önemli bir araçtır.

Brazilian Jiu Jitsu’nun Faydaları Nelerdir?

  • Kendinizi savunmayı öğrenirsiniz
  • Stres altında düşünme ve etkin karar verebilme yeteneğiniz gelişir
  • Konsantrasyon sürenizde artış sağlar
  • Tüm vücudunuzu kullanarak yaptığınız antrenmanlar yağ yakımınıza katkıda bulunarak form tutmanızı kolaylaştırır
  • “Vücut Satrancı” olarak bilinen BJJ, form tutmanızı sağlarken aynı zamanda mental gelişiminizde de sizi pozitif olarak etkiler.
  • Birçok aktiviteyi aynı anda yapmanızı sağladığı için yoğun iş ve şehir hayatına en uygun disiplindir.