İlk Antrenman

Brazilian Jiu-jitsu yapmaya karar verdiniz. Kulübe doğru yol alıyorsunuz. Hocalarınızın alanındaki yetkinliğne ikna olmuş durumdasınız. Bu sporu keşfetmek, yeni insanlarla tanışmak ve sıfırdan yepyeni şeyler öğrenmek için heyecan duyuyorsunuz. Bunların hepsi muhteşem! Yapmanız gereken en önemli şey eğitmenlerinizi dikkatle takip etmek, olabildiğince çok minderde zaman geçirmek, asla kaytarmamak ve her zaman motivasyonunuzu yüksek tutmak!

Bunların dışında bir de daha basit gibi görünen ama büyük önem arz eden şeyler olacak. İşte bu makale, önemsiz gibi görünen ancak minderdeki hayatınıza kolaylık ve rahatlık katacak o detaylar hakkında. İşte ilk BJJ antrenmanında öğrenmeniz gerekenler…

Hijyene dikkat edin

Eğitmenlerinizin size ilk olarak bahsedeceği şeylerden biri büyük ihtimalle hijyen konusu olacaktır. BJJ kişiler arası temasın son derece yoğun olduğu bir spor. Hepiniz antrenman sonunda çok terleyeceksiniz, orası kesin. Ama öncesinde atacağınız bazı küçük adımlar hem sizin hem partnerinizin konforu için büyük fark yaratacaktır. Bunlardan biri el ve ayak tırnaklarınızın her zaman kısa olmasını sağlamak, böylece roll ederken rakibinizi çizmezsiniz. Antrenmandan önce veya en azından sabahında duş almak da çok önemlidir. Nefesinizin kokmaması için gerekli önlemleri almak da sizin sorumluluğunuzda. Tabii rakibinizin tap etme nedeni nefesiniz olsun istemiyorsanız.

Tap etmeyi ertelemeyin

Geç tap edeceğinize, erken edin daha iyi. Bir yerinizin incineceğine dair ufak da olsa bir işaret gördüğünüzde, tap edin gitsin. Minderde bir miktar zaman geçirip, kimi teknikleri öğrendikten ve BJJ dünyasını biraz daha yakından keşfettikten sonra nasılsa tap etme süreniz uzayacak. Ancak ilk başlarda, henüz sizin kendi sınırlarınızı bilmediğiniz, rakibinizin niyetini ve yöntemini anlamadığınız, içinde bulunduğunuz düğümü nasıl çözeceğinize dair hiçbir fikrinizin olmadığı aşamalarda, erkenden tap etmenin zararını değil faydasını görürsünüz, emin olun.

Tap ederken şüpheye yer bırakmayın

BJJ’e merak saldıysanız, birkaç video izlediyseniz, tap etmenin nasıl yapıldığını henüz mindere çıkmadan önce de öğrenmiş olabilirsiniz. Elinizle rakibinizin vücuduna genellikle iki defa vurursunuz. Ancak işi şansa bırakmamak için aynı anda “tap” diye sesli olarak da söyleyebilirsiniz. Bazen dövüşün hararetli ortamı içerisinde sadece fiziksel olarak tap etmenizi rakibiniz algılayamayabilir. Bir yerinizin incinmeyeceğinden emin olmak için, tap ettiğinizi sesli şekilde söylemenizde hiçbir sakınca yoktur.

Teknik eğitimler sırasında konuşmayın

Eğitmeniniz tekniklerini anlattığı sırada kesinlikle konuşmayın. Bu hem kulüp arkadaşlarınıza hem eğitmeninize göstereceğiniz temel bir saygı kuralıdır. Bunun yanı sıra, o anda olup biteni tam olarak anlayabilmek, anlatılana konsantre olup öğrenebilmek sizin için de çok önemli. Sonrasında roll ederken, konuştuğunuz için anlatılanları kaçırdığınıza pişman olmak istemezsiniz, değil mi? Hocanız zaten gerekli gördüğü noktada sorularınız olup olmadığını soracaktır ve aklınıza takılan bir şey olursa siz de o sırada söz alabilirsiniz. Ancak konu dışı konuşmalar ve yersiz bölünmeler kimsenin hoşuna gitmez.

Roll ederken konuşmayın

Minder sohbet yeri değildir. Roll ettiğiniz kişi yakın arkadaşınız olabilir, ona aklınızdaki bir konuyu anlatmak için sabırsızlanıyor olabilirsiniz veya sadece canınız birileriyle geyik yapmak istiyor olabilir. Bunu antrenmandan önce kafemizde oturup kahvenizi yudumlarken veya sonrasında dinlenme alanında takılırken yapabilirsiniz. Roll ederken konuşmak hem sizin hem rakibinizin konsantrasyonunu bozar. Bir süre sonra kimse sizin roll etmek istemezse şaşırmayın. Bu nedenle, sohbeti minder dışına bırakın.

Kasmayın

Minderde yenisiniz ve birazcık kendinizi kanıtlamak istiyor olabilirsiniz. Bu elbette ki bir noktaya kadar normal ancak siz yine de çok kasmayın. Kaba kuvvete fazla başvurmak, yanlış bir pozisyondan kaçmak için heyecanla kıpırdanıp durmak gibi hareketler hem şık durmaz hem de sizin ve rakibinizin yaralanmasına sebep olabilir. BJJ jargonunda “spazzing” denen bu tarz hareketlerden kaçının. Kendinizi kanıtlamak istiyorsanız, gösterilen tekniklere odaklanın, onları en iyi şekilde öğrenip uygulamaya çalışın.

Minderde hastalık bulaştırmayın

BJJ yakın temasın çok olduğu bir spor dedik. Eğer grip, nezle, cilt enfeksiyonu ve benzeri bulaşıcı olabilecek herhangi bir hastalığıız varsa, minderden uzak durun. Bir kişi bütün kulübe hastalık bulaştırabilir. Bu nedenle takım arkadaşlarınızın ve kulübünüzün iyiliğini düşünmek zorundasınız. Siz kendinizi iyi hissediyor olsanız da, düzgün şekilde tedavi olduğunuzdan ve hastalığınızın bulaşıcılık özelliğinin geçmiş olduğundan emin olmalısınız.

Bunları öğrendiğinize göre şimdi antrenman zamanı! BJJ yapmak konusunda ikna olduysanız ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, Corvos Combat hakkında bilgi almak için tam sırası. Bizleri 0539 593 40 40 numaralı telefonumuzdan arayabilir, Zincirlikuyu’daki yeni akademimizi ziyaret edebilirsiniz. BJJ hakkında ekstra fikir edinmek için ise Hocamız Burak Değer Biçer’in seçmiş olduğu videolara göz atabilirsiniz. Minderde görüşmek üzere!