Muay Thai’nin Faydaları

Muay Thai öğrenmenin hayatınıza katacağı pek çok fayda var. Muay Thai bildiğiniz üzere vuruş temelli bir dövüş sanatıdır ve vücutta sekiz temel temas noktası kullanılır. Bunlar yumruklar, bacaklar, dizler ve dirseklerdir. Fakat Muay Thai öğrenmek tekmeler, yumruklar ve diğer hareketlerin ötesinde bir dünyaya adım atmanızı sağlar. Bu kadim dövüş stili, size pek çok fayda ve mükâfatı da beraberinde getirir. İşte Muay Thai’ın görünüşünüz, vücudunuz ve davranışlarınız üzerindeki olumlu etkileri…

Vücudunuz güçlenir ve biçimlenir

Muay Thai’ın faydalarının en bariz olanı vücudunuzda yarattığı değişimdir. Muay Thai derslerinde oldukça yüksek tempoda antrenman yaparsınız ve saatte 1000 kaloriye kadar yakabilirsiniz. Aynı sürede ağırlık kaldırarak veya yüzerek bunun yarısını dahi yakamayacağınız düşünüldüğünde, hiç de fena değil! Yağ yakımı sayesinde kilonuzu kolayca kontrol altında tutabilirsiniz. Doğru beslenme ile bir arada yürütülen Muay Thai antrenmanları, kilo vermek için en etkin yöntemlerden biridir. Tabii bu sırada sadece kilo vermekle kalmazsınız, vücudunuzdaki farklı bölgeleri ve kas gruplarını ayrı ayrı çalıştırma imkanı bulursunuz.  Biceps, triceps, kalça ve karın kasları, siz tekniklerinizi öğrenmek için çabalarken, düzenli olarak çalışır ve gelişir. Özellikle “core kaslar” dediğimiz karın kasları Muay Thai antrenmanlarında adeta kendi sınırlarını zorlar. Neredeyse tüm teknikler, bu kas grubunun çalışmasını sağlar.

Özgüveniniz artar

Dövüş sanatlarını öğrenmek ömrünüz boyunca sürecek bir maceraya çıkmak demektir. Bu süreçte fiziksel yeterliliklerin ötesinde sayısız farklı alanda daha kendinizi geliştirirsiniz. Özgüveninizi artırmak da bunlara dahildir. Her şeyden önce, ilk defa derse geldiğinizde size müthiş karmaşık görünen ve bir arada uygulaması imkansızmış gibi gelen tüm o teknikleri tek tek çözüp uygulamaya başladığınızda, bir disiplini hakkıyla öğreniyor olmanın özgüvenine sahip olursunuz. Bir süre sonra geriye dönüp de aldığınız yola, aştığınız engellere ve çözdüğünüz sorunlara baktığınızda, kendinizden memnun olmamak çok zordur. Bunun yanı sıra elbette kendinizi savunmanızı sağlayacak becerileri kazanmış olmanın verdiği güveni de göz ardı etmemek gerekir. Dövüş sporları öğrencilere herhangi bir sürtüşme ve kavgadan her zaman uzak durmayı öğütler. Ancak mecburiyet halinde kendinizi koruyabileceğinizi bilmek de bambaşka bir rahatlık sebebidir.

Yeni dostlarla çevreniz genişler

Muay Thai’ın bir diğer harika faydası ise size yepyeni arkadaşlıklar kazandıracak olması. Antrenman arkadaşlarınız bir süre sonra aileniz gibi olur. Teknikleri çalışırken sizi zorlayıp sınırlarınızı keşfetmenizi sağlayan da, zorlandığınızda size destek olan da, antrenman esnasında motivasyonu hep yüksek tutan da işte bu arkadaşlar ve arkadaşça ortamdır. Birlikte bu denli zorlayıcı bir dövüş sporunu öğreniyor ve bu macerayı paylaşıyor olmak, bu arkadaşlıkların bir ömür sürmesinin garantisidir.

Daha az stresli olursunuz

Genel olarak egzersiz yapmanın kişinin stres seviyelerini düşürmede destekleyici bir unsur olduğu biliniyor. Özellikle Muay Thai gibi yoğun antrenman rutinlerine sahip sporlar, stres seviyelerini düşüren ve ruh halinizi yükselten dopamin hormonlarının yükseltilmesi konusunda çok daha efektif. İşin fizyolojik boyutu bir yana, tüm konsantrasyonunuzu vermenizi gerektiren yoğun antrenmanlar sırasında, zihninizi tamamen boşaltma ve sizi yorup meşgul eden tüm unsurlardan gerçek anlamda uzaklaşma imkanı bulursunuz.

Kendinizi korumayı öğrenirsiniz

Konu bir saldırgana karşı kendini korumak olduğunda, çok az disiplin Muay Thai ile yarışabilir. Muay Thai sporcuları, karma turnuvalarda, diğer vuruş temelli sporları icra eden rakiplerini genellikle alt ederler ve ”grappling” alanında da bazı teknikleri biliyor olmanın avantajını yaşarlar. Bu şekilde sporcular sadece vuruş tekniklerini ve saldırıya karşı korunma yöntemlerini öğrenmezler, kendilerini “takedown” hamlelerine karşı koruyabilir ve rakiplerini yere sererek yakın dövüş tekniklerini uygulayabilirler. Kısacası, Muay Thai sınıfında öğreneceğiniz teknikler, kendinizi ve sevdiklerinizi korumanız gerektiği anda bilmeniz gereken her şeyi size sunar.

Hayat kaliteniz yükselir

Muay Thai antrenmanları her anlamda hayat kalitenizin yükselmesine destek olur. Örneğin yoğun bir antrenman sonrasında vücudunuzun salgıladığı endorfin hormonları sizi rahatlatır ve geceleri daha iyi uyumanızı sağlar. Bu da daha enerjik uyanmak demektir. Özgüveninizin artması, vücudunuzun daha fit ve sağlıklı hale gelmesi, farklı bir uğraş edinmenin keyfi ve sosyal hayatınıza katacağı değişik renkler, matta edindiğiniz disiplinin profesyonel ve gündelik hayatınıza yansıması gibi noktaların hepsi bir araya gelerek, daha iyi bir yaşam sürdürmenizi sağlar.

 

Muay Thai’a başlamaya ikna oldunuz mu? Yaşınız, bedeniniz, hayat tarzınız ne olursa olsun, Muay Thai’ın size sağlayacağı faydaları elde etmeye başlamak için doğru zaman şimdi! Bize Whatsapp’tan yazarak veya 0539 593 40 40 numaralı telefonu arayarak ulaşabilirsiniz.