Corvos MMA İstanbul

Mixed Martial Arts

1900’lü yılların başlarından itibaren tüm dünyaya Brazilian Jiu Jitsu ile meydan okuyan Gracie ailesi «En üstün dövüş sanatı hangisidir?» sorusunun yanıtının BJJ olduğunu kanıtlamıştır. Brazilian Jiu Jitsu ile dünyaya meydan okumalarını Amerika Birleşik Devletleri’ne taşıyan Gracie ailesi, resmi formatta düzenlenen ve günümüzde izlenme sayısı ile Moto GP’yi geride bırakan The Ultimate Fighting Championship’in kurulmasına neden olmuşlardır.

Brazilian Jiu-Jitsu

1900’lü yılların başında Japonya’dan Brezilya’ya seyahat eden bir diplomat olan Mitsuyo Maeda, aslen Judo’dan gelen ve Kodokan okulu altında bulunan Kosen geleneğine bağlı bir öğrencidir. Bu gelenek Japonya dışında yabancılarla paylaşılması ve onlara öğretilmesi Kodokan tarafından yasaklanmış olan, kökeni 3000 yıl önce Hindistan’dan Japonya’ya göç eden Budist rahiplerin öğretisine dayanmaktadır. Kont Maeda’nın Brezilya’daki görevi sırasında tanıştığı Gracie ailesine duyduğu minnet borcunu ödemek için onlara bir hediye vermek istemesi üzerine aileye öğrettiği bu savaş sanatı, Gracie ailesi tarafından zaman içinde geliştirilmesiyle bugünkü halini almıştır.

Muay-Thai

Kesin başlangıç tarihine dair elimizde herhangi bir kaynak olmayan Muay Thai, günümüze ulaşan efsane ve mitlerden anlaşıldığı kadarıyla 2000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Siyam olarak anılan ülkenin bölünmesiyle birlikte oluşan ülkelerden bugün ağırlıklı olarak Tayland’da kullanılan savaş sanatı sistemleri ailesi olan “Muay Boran”a aittir. Siyam’ın bölünmesinden sonra her ne kadar bölge sınırları değişse de Tayland’a komşu olan Myan Mar’ da uygulanan “Bando” veya “Lethwai” ve Kamboçya’da yapılan “Khmer Boksu” ile büyük benzerlikler gösterir.