Spor ve Bağışıklık: Korona Günlerinde Egzersizin Önemi

İnsan vücudu hareket üzerine kurgulanmıştır. Tıpkı uyumak ve yemek yemek gibi temel ihtiyaçlarımızdan biri de vücudumuzu hareket ettirmektir. “Spor” dediğimizde pek çoğumuzun aklına dışarıda veya spor salonlarında yaptığımız antrenmanlar gelebilir. Ancak pek çok durumda, günde yalnızca 15 dakikalığına dahi olsa yapacağınız basit egzersizler, vücudunuzun hareket ihtiyacını gidermeye, sizi dinç ve esnek tutmaya yeterli olur. Korona günleri nedeniyle mecburen hareketsiz kaldığımız karantina günlerinde, bu basit egzersizler belki her zamankinden daha da önemli. Çünkü sporun bağışıklık ile birebir bağlantısı olduğu artık biliyor. Son yıllarda pek çok araştırma bu ilişkiyhi kanıtlamış durumda. 

Bağışıklık için ne yoğunlukla spor yapmalı?

Spor ve bağışıklık noktasında en önemli belirleyicilerden biri, egzersizin zorluğu, yoğunluğu, süresi ve şiddetidir. Elbette bunların tümü de kişinin kendine has güç ve kondisyonuna göre değişir. Tüm bu değişkenleri ve kişiye özel durumları akılda tutmak önemlidir. Ancak bir genelleme yapmak gerekirse, çok yoğun antrenmanların bağışıklığı zayıflattığı, bağışıklığı desteklemek için hafif ve orta yoğunluktaki egzersizler yapılması gerektiği bilinmektedir. Korona günlerinde evde yapacağımız kısa egzersizler de işte bu sınıftaki hafif hareketlerdir. 

Spor bağışıklığa nasıl etki eder?

Sizlere önereceğimiz egzersiz setlerinden önce, sporun bağışıklığa ne şekilde fayda sağladığına da kısaca değinelim. Öncelikle hafif ve orta şiddetli egzersizler vücuttaki antikor oranını artırır, bağışıklık sisteminin temelini oluşturan akyuvar hücrelerini sayıca artmasına ve daha işlevsel olmasına katkı sağlar. Dolaşım sistemimizi destekleyerek, hastalıklarla savaşan bu hücrelerin vücudun her yerine olması gerektiği şekilde taşınmasını sağlar. Vücudumuzdaki oksijen miktarını artırarak, hem bedensel hem zihinsel direncimizi artırır. Ruh halimizi pozitif yönde etkileyerek, bağışıklığı düşüren stres ve anksiyete gibi durumları daha kolay tolare etmemizi sağlar. Bununla birlikte, bağışıklığın en önemli belirleyicilerinden biri olan besin emilimini de destekler ve vücudun aldığımız besinlerden daha fazla fayda elde etmesini sağlar. 

Sporun bağışıklığa dolaylı etkisi

Bağışıklığımızı desteklemek için egzersizin yanı sıra farklı konulara da dikkat etmek gerekir. Sağlıklı ve dengeli beslenme oldukça önemlidir. Sigara ve alkol kullanımını mümkünse tamamen kesmek, en azından azaltmak bağışıklığı artırmak için gereklidir. Uyku düzenimizi sağlamak, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu istirahati ona düzenli olarak vermek bir diğer noktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, stresten uzak durmak da bağışıklığın korunmasıyla ilişkilidir. Yaşamınıza düzenli şekilde entegre edeceğiniz günlük egzersizler, bu diğer koşulların hepsi için de sizi motive kılacaktır. 

Korona gündeminin biteceği ve kulübümüzde tekrar görüşeceğimiz günleri bizler de iple çekiyoruz. O zamana kadar vücudunuza ihtiyacı olan hareketi sağlamaya gayret edin. Minderde görüşmek üzere!